Pensjonat Poniatowski

Nasze życie - newsy, aktualności, wydarzenia, atrakcje.

Kamienna Stara,Różanystok,Sanktuarium maryjne Różanystok,Kamienna stara,biebrzański park narodowy,biebrza,turystyka nad biebrzą,osowiec twierdza,augustów,kanał augustowski,centrum europy,środek europy,suchowola,podlasie,cud w sokółce,szlak tatarski,puszcza knyszyńska

Suchowola i okoliczne miejscowości


Gmina Suchowola położona jest w środkowej części województwa podlaskiego, a jej obszar należy do Zielonych Płuc Polski. Umiejscowienie gminy i miasta sprawia, iż jest ono ważnym i znaczącym ośrodkiem turystycznym zarówno w regionie, jak i w skali całego kraju.

Od 1775 roku Suchowola uznawana jest za Geograficzny Środek Europy, dzięki kartografowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Szymonowi Antoniemu Sobiekrajskiemu, który dokonał stosownych wyliczeń. Miejscem przecięcia linii, poprowadzonych z najbardziej wysuniętych na wschód i zachód, północ i południe punktów Europy, okazał się ówczesny Rynek, a obecnie Park Miejski w Suchowoli.

Suchowola jest celem licznych pielgrzymek ze względu, iż jest to miejsce urodzenia (Okopy k/Suchowoli), dzieciństwa i młodości błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Dzięki naturalnym walorom przyrodniczym Gmina Suchowola stwarza dogodne warunki na spędzenie wolnego czasu. Zwolennicy 

wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku znajdą tu ciszę, spokój, piękne krajobrazy oraz kuchnię regionalną.

 Kamienna Stara

Znajduje się tu najstarsza na Podlasiu drewniana budowla: Kościół pod wezwaniem św. Anny z 1610 roku. Z

Kamiennej Starej pochodzi polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego Nikodem Sulik, prochy generała spoczywają przy

 drewnianej kaplicy w Kamiennej Starej.                  źródło: garnek.pl 


Różanystok


Miejscowość w której znajduje się Sanktuarium Maryjne - późnobarokowy kościół pw. Ofiarowania NMP, słynący z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, zbudowany w latach 1759 - 1785.

 

źródło:gdziebylec.pl

 

Osowiec TwierdzaOsowiec Twierdza

Siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz twierdza z drugiej połowy XIX wieku znana z 6,5-miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku zaliczana do najnowocześniejszych twierdz świata. Nigdy nie została zdobyta. ny światowej.

 

źródło:suwalszczyznainfo.pl

 

Augustów

Miasto wypoczynkowo-uzdrowiskowe położone nad rzeką Nettą. Najważniejszy ośrodek turystyczny Puszczy Augustowskiej. Otoczone jeziorami: Białym, Necko i Sajno. Najważniejszym zabytkiem jest powstały w XIX wieku Kanał Augustowski łączący systemy wodne rzek Wisły i Niemna.

 

 

Sokółka

Miasto powiatowe położone jest na obszarze Wzgórz Sokólskich, W Sokółce warto zobaczyć Kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego neoklasycystyczny (ok. 1848, rozbudowany 1901-1904)Sokółka

Cud w Sokółce 12 października 2008 roku podczas eucharystii w trakcie udzielania komunii świętej kapłanowi wypadł na stopień ołtarza konsekrowany komunikant. Po kilku dniach okazało się, że pojawiła się na nim plamka o czerwonej barwie, przypominająca skrzep krwi, mający postać żywej cząstki ciała. Badania wykonane na Uniwersytecie Medycznym wykazały, że na hostii znajduje się fragment mięśnia sercowego człowieka będącego w agonii.

Cerkiew prawosławną pw. św Aleksandra Newskiego z 1850-1853 parafialna.

Z względu na to, że miasto zamieszkują wyznawcy religii katolickiej, prawosławnej oraz islamu, a w jego okolicach zamieszkują także Tatarzy, zyskało ono określenie stolicy polskiego orientu.                                        źródłó:sokolka.pl

W mieście zaczyna się także Szlak Tatarski, utworzony w roku 1979.